štvrtok 28. februára 2013

SprevádzačkaAutor: Miroslava Varáčková
Názov: Sprevádzačka
Počet strán: 240
Jazyk: Slovenský
Vydavateľstvo: Motýľ
Rok vydania: 2011

Anotácia(Motýľ) :
Som ako milióny ostatných dievčat v mojom veku. Teda, vždy som si to myslela. Až do dňa, keď som spoznala svoje poslanie. Počujem volania slabých, dotýkam sa obnažených duší a pomáham... zomrieť. Som sprevádzačka, a pritom jedna z vás. Obyčajná, ustráchaná a zaľúbená do toho najlepšieho človeka na svete.

Tajomný príbeh študentky, ktorá po prekonaní ťažkej virózy začne počuť volania mŕtvych. Zo začiatku je vystrašená, obáva sa, či netrpí psychickou poruchou, no keď spoznáva Daniela, zisťuje, že všetko môže byť úplne inak, ako našepkáva rozum. Osud ju pripraví o priateľku, zavedie do kláštora hlboko v tmavých lesoch, postaví zoči-voči smrti a dá jej na vlastnej koži pocítiť, ako chutí bezmocnosť. Sprevádzačka je kniha plná mystiky, napätia, hľadaní vlastnej podstaty a lásky. 
Nemôžeš spasiť svet, ani zachrániť ľudí pred ich osudom. Tvojím poslaním je len pomôcť, aby sa necítili opustení a stratení v hlbokej beznádeji.


Radka je zaujímavá hlavná postava, ktorá sa aj napriek novotám vo svojom živote snaží čeliť osudu so vztýčenou hlavou. Jej najväčším šťastím v poslednom období bolo to, že spoznala Daniela. On predstavoval jediný oporný bod vo chvíli keď sa celý jej život začal rúcať ako domček z karát. Bližšie spoznávanie tajomného a nového spája týchto dvoch do hlbšieho vzťahu. 
V druhej polovici knihy nájdeme aj prvky dobrodružna. Páčilo sa mi prelínanie prvkov od realistického opisu postáv cez mystiku a dobrodružstvo. Bola som milo prekvapená, že v slovenskej literatúre sa dá nájsť kniha takéhoto typu. Bola skvelo prepracovaná a vôbec mi tam nevadil ten nádych fanrasy. Určite si ju treba prečítať. Mirka svoju prácu odviedla skutočne bravúrne.
MOJE HODNOTENIE:

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára