piatok 29. marca 2013

VODA PRE SLONY

Autor: Sara Gruen
Názov: Voda pre slony
Počet strán: 296
Jazyk: Slovenský
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2008


Anotácia(Tatran) :
Aj keď o tých časoch nehovorí, v mysli deväťdesiatnika Jacoba Jankowského stále žijú spomienky. Vybavuje si sám seba ako mladého muža, ktorý sa hrou osudu ocitne v ošumelom vlaku patriacom Veľkolepému, svetovému cirkusu bratov Benziniovcov. Vybavuje si v mysli svet plný čudákov a klaunov, zázrakov, bolesti a vášne: svet s vlastnými iracionálnymi pravidlami, vlastným spôsobom života a jeho ukončenia. Svet cirkusu - pre Jacoba súčasne spasenie a skutočné peklo. Jacob sa v ňom ocitol, pretože sa mu šťastena obrátila chrbtom: Ostal bez rodičov a haliera, nevediac, čo si počať, keď zrazu pristál v železnej "lodi bláznov" na koľajniciach. V Amerike práve začala hospodárska kríza a každý jeden zamestnanec v treťotriednom cirkuse bratov Benziniovcov je rád, že má vôbec nejakú prácu. Ocitla sa v ňom aj Marlena, hviezda jazdeckého čísla po tom, ako sa zaľúbila do nesprávneho muža, príťažlivého cirkusového majstra s temnou stránkou povahy. Ocitla sa v ňom aj slonica Rosie, obrovská, sivá hora prísľubov: nové číslo s ňou malo zachrániť cirkus, lenže háčik bol v tom, že s Rosie sa nedalo nacvičiť žiadne číslo – ukázalo sa, že nedokáže pochopiť úplne jednoduché pokyny. Nezvyčajný trojlístok v podobe Jacoba, Marleny a Rosie spojí vzájomná láska a dôvera, vďaka ktorej si udržia až do konca nádej na prežitie.


Obálky:
Water for Elephants              De l'eau pour les éléphants
Originálna obálka             Francúzska obálka
مياه الفيل              Water voor de olifanten
Arabská obálka                 Nemecká obálka

Myslím si, že všetky obálky okrem francúzskej sú výstižné. Ale keby som si mala knihu kúpiť podľa obálky francúzska by to vyhrala. Neviem prečo, ale tá mi je asi najviac sympatická. :) Ktorá by najviac zaujala vás?


Dej: Kniha s veľmi pekným príbehom. Dej mal správny spád a hĺbku. Ani neviem ako a zrazu som sa ocitla na konci. Páčilo sa mi, že veľa podnetov bolo čerpaných zo skutočnosti a kniha tiež obsahovala aj fotografie. Príbeh vôbec nebol plytký ani povrchný. Určite stojí za to! Čitateľ si z neho ponechá pár pekných myšlienok :) .

Postavy: Jacob je zaujímavá postava. Nie je podľa mňa nejaký arogantný chlap, ktorí nás zaujme svojou dominantnosťou alebo krásou. Je to proste taký sympatický charizmatický chlap. :) Veľa si zo sebou nesie na pleciach, ale stále čelí životu so vztýčenou hlavou. Čo je podľa mňa dosť upútavajúcúca črta. Doteraz žil v kompletnej rodine, študoval na prestížnej škole a všade mal otvorené dvere. O všetko však príde, keď mu zomrú rodičia. Vydáva sa teda tam, kam ho nohy zanesú a zhodou okolností to bude vlak cirkusu bratov Benziniovcov. Tu sa mu jeho život zas obráti na ruby. A on sám sa začína meniť. Samozrejme, že v dobrom.

Marlena bola počas svojho života tvrdo skúšaná a nikdy nemala ľahký život. Keď však stretáva cirkusového majstra myslí si. že sa zaľúbila. Videla v ňom však nádej dostať lepší život a útek pred minulosťou. Až neskôr zistila, že to bola chyba. Jedného dňa sa však všetko zmení. Do cirkusu prichádza Jacob a ona v ňom našla to po čom celý život túžila. Nič však pre nich nie je ideálne. Marlena má despotického manžela, ktorého sa bojí a jedinou Jacobovou šancou na život je  v tejto chvíli Marlenin muž. Pekne zamotané nie?


Rosie s Marlen
Rosie. Aj keď viem, že to nie je človek, ale slonica, podľa mňa v tomto zahrnutí nesmie chýbať. Je proste neodmysliteľnou súčasťou tohto príbehu. Každý ju celý život ponižuje a týra a osočuje ju, že je sprostá. Jacob sa ako jediný podujme ju ,cvičiť,. V podstate ju ani cvičiť nemusel. Rosie je nakoniec inteligentná, len k nej treba mať ten správny prístup. A Jacob ju zjavne oslnil. Keď tak nad tým premýšľam Rosie je v podstate hlavná hrdinka tejto knihy a právom si tento titul aj zaslúži. Veď ona bude nakoniec tá, ktorá umožní vzťah medzi Jacobom a Marlenou! :)

Moje pocity z knihy: Veľmi pekné. :) Určite knihu odporúčam všetkým, ale najmä tým, ktorí nepozerali film. Tí si to totiž vychutnajú poriadne a kniha pre nich bude mať ten správny spád a napätie. Pre tých, ktorí zas film videli kniha bude mať hodnotu asi 4 hviezdičky (samozrejme záleží od čitateľa). Hlavne sa ju oplatí prečítať. Ja som ňou bola nadšená. :)

MOJE HODNOTENIE:


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára